Najpopularniejszym alkoholem na weselu jest bez wątpienia wódka, ale coraz częściej obecne są również inne trunki – albo żadne. Czy podawać alkohol na weselu? Na jakie – i na ile – alkoholu się zdecydować? Jak go serwować? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Alkohol na weselu – tak czy nie?
Czy alkohol musi pojawić się na weselnym stole? Kiedyś uważano, że wódka to obowiązkowy składnik udanej zabawy, również weselnej, jednak czasy się zmieniły i wesela bez alkoholu nie budzą już aż takiego zdziwienia – choć nie są również zbyt powszechne.
Decyzja o obecności alkoholu na weselu należy oczywiście do Młodej Pary, ale podejmując ją, warto wziąć pod uwagę oczekiwania gości – a wiele osób spodziewa się, że na weselu będzie alkohol, choćby po to, aby wznieść toast za Nowożeńców. Nie jest jednak powiedziane, że królować musi wódka, inne alkohole również dobrze sprawdzają się na przyjęciach weselnych, a nierzadko stanowią ich dodatkową atrakcję.
Alkohole na wesele
Jakie alkohole na wesele wybrać? Na polskich weselach wciąż króluje wspomniana już wódka, jednak coraz częściej pojawiają się inne alkohole, najczęściej wina, ale też piwo, whisky, nalewki czy drinki. Wybór weselnych alkoholi jest więc duży – i nie jest łatwy.
Przede wszystkim alkohole weselne powinny być dobrej jakości – nie warto decydować się na najtańsze rozwiązania, które mogą zepsuć dobrą zabawę, a dodatkowo sprawić, że dzień po będzie szczególnie ciężki. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest zdecydować się na wódkę marki premium – zrobi ona dobre wrażenie na gościach i będzie smaczniejsza.
Warto też pamiętać o tym, że osoby bawiące się na weselu prawdopodobnie mają różne gusta, dlatego ryzykowne jest serwowanie alkoholi o wyszukanych, specyficznych smakach – mogą nie zostać one docenione. Na tego typu imprezach raczej uśrednia się smaki, czyli podaje takie alkohole, które smakują większości.
Rodzaje alkoholi serwowanych na weselu możemy też dobierać pod kątem stylu przyjęcia weselnego. I tak na weselu w stylu rustykalnym nie powinno zabraknąć nalewek, na weselu glamour musi pojawić się wino, a na weselu boho doskonale sprawdzi się piwo.
Jaki więc wybrać alkohol na wesele? Poniżej omawiamy kilka najbardziej popularnych rodzajów alkoholi, które warto wziąć pod uwagę.
Szampan i inne wina musujące
Wino musujące serwowane jest na polskich weselach przede wszystkim podczas powitania gości i wznoszenia pierwszego toastu na cześć Młodej Pary. Przy czym rzadko kiedy jest to prawdziwy szampan, czyli wino musujące produkowane metodą szampańską w Szampanii, z prostego powodu – prawdziwy szampan jest drogi.
Jeśli zależy nam na dobrym winie musującym, ale w przystępniejszej cenie, możemy zdecydować się na cavę (wino musujące z Hiszpanii, wytwarzane tak samo jak szampan) lub prosecco (wino musujące z Włoch, które produkowane jest w tańszy sposób, dlatego ma też najniższą cenę).
Najważniejsze, aby wybrane wino musujące było wytrawne (w ostateczności – półwytrwane) – wino słodkie lub półsłodkie nie sprawdza się jako aperitif, hamuje apetyt, a także gorzej komponuje się z jedzeniem.
Prosecco coraz częściej pojawia się na polskich weselach nie tylko w momencie powitania gości, ale jest dostępne przez cały czas trwania imprezy. To dobry pomysł szczególnie latem i podczas przyjęć weselnych w plenerze, gdzie dodatkową atrakcję może pełnić mobilny van, serwujący włoskie wino musujące – prosecco van.
Wino na wesele
A jakie wina bez bąbelków najlepiej sprawdzą się na weselu? Najbezpieczniej jest postawić przede wszystkim na wina lekkie, białe oraz czerwone półwytrwane – to one cieszą się w Polsce największą popularnością. Goście, którzy są miłośnikami wina, doceniają obecność wśród win weselnych czerwonego wytrawnego.
Dobierając wina weselne, warto mieć też na uwadze menu i zdecydować się na takie trunki, które będą dobrze komponowały się z serwowanymi daniami. Lepiej zrezygnować z win ciężkich, tanicznych na rzecz lekkich i owocowych, które nie zagłuszą smaku posiłku. Jeśli wśród uczestników wesela będą koneserzy win, można pokusić się o dopasowanie win do potraw, jednak jest to rozwiązanie dość skomplikowane i drogie, zwłaszcza w przypadku dużej imprezy.
A jakie wino wybrać na wesele, jeśli chcemy zaskoczyć gości, ale nie mamy nieskończonego budżetu? W Polsce istnieje dużo lokalnych winnic – w samym powiecie krakowskim, na terenie którego znajduje się nasz Pałac Radziwiłłów, jest ich więcej niż 10 – można więc jako wino weselne podać wino lokalne, z regionu, w którym odbywa się przyjęcie lub skąd pochodzą Nowożeńcy.
Piwo
Piwo na weselu? Dlaczego nie! Piwo jest powszechnie lubiane i skutecznie orzeźwia, dzięki czemu doskonale sprawdzi się zwłaszcza na weselu odbywającym się w upalny dzień.
Na przyjęciu weselnym można podać popularne piwo koncernowe lub cieszące się obecnie dużą popularnością piwo kraftowe. Krafty z pewnością zostaną docenione zwłaszcza przez koneserów piwa, jednak często mają one nietypowe smaki, dlatego decydując się na nie, lepiej zrezygnować z tych bardziej specyficznych i sięgnąć przede wszystkim po lagery i pilsy oraz – w mniejszej ilości – ale, bittery i piwa pszeniczne.
Whisky
Na polskich weselach pojawia się również whisky i inne alkohole starzone – doceniają je zwłaszcza ci goście, którzy są nieco bardziej wybredni, jeśli chodzi o alkohol. Whisky zazwyczaj podaje się na osobnym stoliku, gdzie zainteresowane nią osoby obsługują się samodzielnie.
Wybierając whisky na wesele, również powinniśmy kierować się wspomnianą już zasadą uśredniana smaków – i dlatego najlepiej zdecydować się przede wszystkim na blendy (czyli zmieszane różne gatunki whisky), które z reguły są łagodniejsze i dobrze pasują do drinków.
Jeśli jednak Młoda Para chce zrobić wrażenie na gościach lub sprawić przyjemność uczestnikom wesela, którzy są koneserami whisky, warto dodać kilka butelek whisky single malt (whisky jednego gatunku). Jakie wybrać? Tutaj również najbezpieczniej wybierać whisky uchodzące za lekkie i łagodne (np. Glenfiddich), ale ciekawą atrakcją dla bardziej odważnych gości może być butelka czegoś ekstremalnego, jak Lagavulin o torfowo-dymnym aromacie.
Wybierając alkohole starzone na wesele, warto wziąć pod uwagę również koniak – jest on lubiany w szczególności przez seniorów.
Drinki na wesele
Młode Pary, które chcą na swoim przyjęciu podawać drinki weselne, zazwyczaj decydują się na zamówienie drink baru, gdzie napoje alkoholowe są serwowane przez barmana. Drink bar często nie ogranicza się tylko do drinków, są w nim dostępne również alkohole wymienione wcześniej, takie jak whisky, koniaki, piwa i wina.
Takie rozwiązanie umożliwia uniknięcie chaosu, który może pojawić się w sytuacji, kiedy goście obsługują się sami, nie to jest jednak jego największą zaletą. Profesjonalny barman to dodatkowa atrakcja, zwłaszcza dla osób mniej obytych z napojami alkoholowymi – doradzi i poda coś, co będzie im smakować.
Nalewki weselne
Nalewki weselne to ciekawy pomysł, z którym można spotkać się na niektórych przyjęciach weselnych. Doskonale pasuje zwłaszcza do imprez w stylu rustykalnym, ale nie tylko. Dużym powodzeniem cieszą się w szczególności nalewki domowej roboty, nie mają one jednak akcyzy, dlatego należy upewnić się, że dom weselny nie ma nic przeciwko ich serwowaniu.
Alkohole 0%
Bardzo prawdopodobne, że na weselu będą goście, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą pić alkoholu, na przykład kierowcy, kobiety w ciąży, osoby biorące leki czy abstynenci. Dlatego dobrym pomysłem jest podanie obok piwa czy wina również ich wariantów bezalkoholowych, które w obecnych czasach są równie smaczne i łatwo dostępne.
Niech twoje wesele będzie niezapomniane
Przyjęcia w Pałacu Radziwiłłów organizowane są od setek lat. Teraz również Twoje wesele może zyskać pałacową oprawę.
Ile alkoholu na wesele?
Kalkulator alkoholu na wesele pozwala obliczyć ilość alkoholu w oparciu o liczbę gości. Odpowiada nie tylko na pytanie, ile wódki, ale też ile szampana czy ile wina przygotować na wesele. I tak:
- Ile wódki na wesele? 0,5 l wódki na 1 gościa
- Ile wina na wesele? 1 butelka na 1 gościa
- Ile szampana na wesele? 0,5 – 1 butelka na 1 gościa
- Ile piwa na wesele? 0,5 l na 1 gościa
Oczywiście są to ilości umowne, które warto zmodyfikować w zależności od potrzeb.
Jak podawać alkohol na weselu?
Alkohol na weselu bywa podawany na różne sposoby:
- ustawiany na stołach weselnych razem z napojami bezalkoholowymi, co pozwala gościom obsłużyć się samodzielnie bez przerywania posiłku czy rozmowy,
- umieszczony w samoobsługowym kąciku z alkoholami – ta metoda stosowana jest zazwyczaj w przypadku alkoholi rzadziej goszczących na weselach i podawanych w mniejszych ilościach, takich jak whisky czy nalewki,
- serwowany przy barze przez profesjonalnego barmana – jak już zostało wspomniane, w tym przypadku obsługa barmańska może stanowić dodatkową atrakcję wesela.