Organizacja ślubu to zadanie, które wymaga dużo czasu i zaangażowania – nie tylko Narzeczonych, ale też ich rodzin. Dlatego przepisy przewidują urlop okolicznościowy na ślub. Dowiedz się, kiedy tego rodzaju urlop przysługuje oraz jakie formalności trzeba spełnić, aby go uzyskać.
Urlop okolicznościowy na własny ślub
Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, niezależne od urlopu wypoczynkowego (który w Polsce w przypadku pełnego etatu wynosi 20 lub 26 dni). Przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę w niektórych szczególnych okolicznościach – jedną z nich jest właśnie ślub.
Urlop okolicznościowy na ślub wynosi 2 dni, niezależnie od wymiaru etatu – jeśli pracujesz na pół etatu, również przysługują Ci 2 dni. Jest płatny w 100%.
Co istotne, urlop okolicznościowy przysługuje tylko w sytuacji formalnego zawarcia związku małżeńskiego – czyli w Polsce w przypadku ślubu cywilnego lub ślubu konkordatowego. Jeśli więc najpierw bierzesz ślub cywilny, a jakiś czas później z tą samą osobą decydujesz się na ślub kościelny, urlop okolicznościowy na ślub możesz wziąć tylko raz. Jeśli natomiast jesteś po rozwodzie i zawierasz nowy związek małżeński – możesz wykorzystać urlop ponownie.
Urlop okolicznościowy na ślub nie przysługuje w przypadku ślubu humanistycznego lub innych uroczystości ślubnych, które nie mają mocy prawnej. Nie udziela się go też na wesela – jeśli ślub i wesele masz w różnych terminach, dostaniesz urlop tylko raz.
Przepisy nie mówią, w jakim terminie trzeba wykorzystać należny urlop okolicznościowy na ślub. Wiele par bierze dni wolne bezpośrednio przed lub po ślubie, możesz się jednak na niego zdecydować również nieco wcześniej lub później – aby załatwić formalności przedślubne lub odpocząć po uroczystości. Ważne, aby urlop został wykorzystany w terminie przyczynowo i czasowo powiązanym z wydarzeniem.
Aby otrzymasz urlop okolicznościowy na ślub, wystarczy złożyć wniosek u pracodawcy, a później dostarczyć kopię odpisu aktu małżeństwa. Pracodawca ma obowiązek go udzielić. Jeśli nie wiesz, jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy na ślub, zapytaj o to pracowników kadr lub przełożonego – w firmach istnieją różne zwyczaje w tym zakresie. Najważniejsze jest, aby wniosek zawierał wszystkie istotne informacje, czyli dane Twoje i osoby, do której jest kierowany, miejscowość, datę złożenia wniosku, rodzaj wnioskowanego urlopu oraz termin.
Niech twoje wesele będzie niezapomniane
Przyjęcia w Pałacu Radziwiłłów organizowane są od setek lat. Teraz również Twoje wesele może zyskać pałacową oprawę.
Urlop okolicznościowy na cudzy ślub
Czy na cudzy ślub przysługuje urlop okolicznościowy? Tak – ale tylko rodzicom Państwa Młodych. Urlop okolicznościowy na ślub dziecka to 1 dzień. W tym wypadku również jest on płatny w 100% i pracodawca nie może go odmówić. Nie ma przy tym znaczenia, czy wchodząca w związek małżeński osoba to dziecko biologiczne, czy przysposobione w wyniku adopcji.
Aby otrzymać urlop okolicznościowy na ślub dziecka, wystarczy złożyć wniosek (analogiczny jak w przypadku urlopu okolicznościowego na własny ślub) oraz dostarczyć kopię odpisu aktu małżeństwa.
Niestety, urlop okolicznościowy na ślub nie przysługuje, jeśli ślub bierze rodzic, brat lub siostra.