Ślub jest wyjątkowym przeżyciem dla każdej pary. Ceremonia wiąże się ze złożeniem sobie uroczystej przysięgi, która niesie za sobą określone skutki. Wiele par chciałoby zorganizować ślub w plenerze. Czy to możliwe?
Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze? – formalności
Żeby wziąć ślub cywilny, trzeba być osobą pełnoletnią lub kobietą w wieku powyżej 16 lat, która uzyskała zgodę sądu. Konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności oraz określić datę wydarzenia w urzędzie stanu cywilnego. Co bardzo ważne, należy zgłosić się do niego przynajmniej miesiąc i jeden dzień przed planowanym ślubem – jest to ustawowy czas oczekiwania. Jeśli jednak parze zależy na tym, żeby pobrać się wybranego dnia, lepiej zarezerwować termin ślubu przynajmniej pół roku wcześniej.
W sytuacji, w której decydujemy się na ślub cywilny w plenerze, konieczne będzie udanie się do rejonowego urzędu stanu cywilnego, właściwego dla wybranego miejsca, gdyż to właśnie z tego urzędu zostanie wyznaczony urzędnik, który udzieli takiego ślubu.
Ślub cywilny w plenerze a potrzebne dokumenty
Ślub w plenerze wymaga złożenia standardowych dokumentów, które kompletuje się w przypadku zwykłego ślubu cywilnego oraz dodatkowo wniosku o udzielenie ślubu w plenerze. Przygotować należy dowody osobiste, akty urodzenia i dowód opłaty skarbowej. Na miejscu konieczne będzie złożenie również oświadczenia, że nie wiadomo o żadnych przeciwwskazaniach do zawarcia małżeństwa. Zazwyczaj z organizacją ślubu cywilnego w plenerze nie ma większych problemów, należy jedynie wybrać miejsce, które zagwarantuje uroczysty charakter wydarzenia oraz bezpieczeństwo uczestnikom. W innym przypadku urząd może odmówić udzielenia ślubu w danej lokalizacji.
Ślub cywilny w plenerze – koszt
Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze? W sytuacji, w której decydujemy się na ślub w plenerze na własne życzenie, trzeba uiścić opłatę w wysokości tysiąca złotych. Jeśli ślub odbywa się poza urzędem z powodów zagrożenia życia i zdrowia, opłata nie jest pobierana. Są to jednak przeważnie sytuacje skrajne np. pobyt w więzieniu lub w szpitalu i nie dotyczą większości par decydujących się na ślub na zewnątrz.
Na wspomnianą już opłatę składają się pewne kwestie, które ze swojej strony zapewnia urząd stanu cywilnego. Wśród nich można wymienić:
- uroczysty strój dla urzędnika czy usługi fryzjerskie,
- koszty dojazdu na miejsce osoby udzielającej ślubu,
- wynajem podkładki na obrączki, jej konserwacji oraz godła polski,
- wynagrodzenie dla urzędnika udzielającego ślubu.
Niektóre urzędy oferują również możliwość zorganizowania kwiatów, dekoracji lub muzyki na ślub, za które również trzeba uiścić opłatę. Jej wysokość jest jednak zależna od konkretnego urzędu oraz jego oferty ślubnej. O krzesła, ewentualne pergole, namioty i inne aspekty ślubu pary przeważnie decydują się zadbać samodzielnie, jednak w niektórych urzędach istnieje opcja wypożyczenia również tych elementów na czas uroczystości.
W przypadku chęci wzięcia ślubu przez osoby rozwiedzione lub Polaka z obcokrajowcem konieczne jest uiszczenie niewielkich dodatkowych opłat, które pozwolą uzyskać stosowne zaświadczenia o możliwości przystąpienia do ceremonii. W sytuacji, w której decydujemy się na wzięcie ślubu za granicą, ale na terenie Unii Europejskiej, należy uiścić opłatę konsularną w wysokości 500 euro.
Niech twoje wesele będzie niezapomniane
Przyjęcia w Pałacu Radziwiłłów organizowane są od setek lat. Teraz również Twoje wesele może zyskać pałacową oprawę.
O czym pamiętać, organizując ślub cywilny w plenerze?
Ślub cywilny w plenerze wymaga pewnych przygotowań. Przede wszystkim należy znaleźć odpowiednie miejsce na uroczystość oraz przyjęcie ślubne. Najlepiej, jeśli będzie znajdowało się w cichej okolicy, która umożliwi spokojne świętowanie i utworzenie dobrej jakości nagrań z wydarzenia.
Wykorzystywane dekoracje ślubne powinny być odporne na ewentualny deszcz oraz wiatr. Zdecydowanie warto skłonić się w kierunku ekologicznych, w pełni biodegradowalnych ozdób wykonanych np. z kwiatów i traw.
Dobrym pomysłem może być organizacja ślubu i przyjęcia w pobliżu sali weselnej, do której w razie niepogody będzie można przenieść się wraz z gośćmi. Alternatywą jest wynajem dużych namiotów piknikowych.
Trzeba zadbać również o aspekty związane z:
- dobrym oświetleniem – które zapewni bezpieczeństwo w szczególności wieczorem oraz w nocy,
- transportem – wskazane jest wyznaczenie co najmniej kilku miejsc parkingowych oraz zadbanie o transport zbiorowy dla gości (np. wynajem busa),
- posiłkami i przekąskami – dobrym pomysłem jest wybór cateringu, który dostarczy odpowiednio zapakowaną i zabezpieczoną żywność.
Istotną kwestią związaną z tym, żeby ślub oraz przyjęcie tuż po nim były udane będzie wcześniejsze poinformowanie gości o tym, że uroczystość odbędzie się na zewnątrz. Miłym gestem będą również wskazówki odnośnie ubioru oraz przypomnienie o zabraniu ze sobą płaskiego obuwia. Tego rodzaju instrukcje można umieścić na zaproszeniach.
Czy można wziąć ślub kościelny w plenerze?
Ślub kościelny w plenerze jest możliwy, jednak nie zawsze udaje się uzyskać na niego zgodę. Konieczne jest porozumienie się z władzami kościelnymi, a wniosek do właściwego biskupa należy złożyć przynajmniej rok wcześniej, ponieważ rozpatrzenie decyzji nierzadko zajmuje właśnie tyle czasu. Organizacja ślubu w plenerze z księdzem nie jest tak łatwa, jak w przypadku ślubu cywilnego, gdyż nie ma jasno wytyczonych instrukcji dotyczących tego, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pozwolenie. Swój wniosek należy dobrze uargumentować, a w większości przypadków jest on odrzucany.
W prawie kanonicznym istnieją zapisy mówiące o tym, że ślub należy zawierać w parafii jednego z małżonków lub w kaplicy. Można zdecydować się na inny kościół, jednak do tego również trzeba uzyskać zgodę proboszcza lub biskupa. Jest to jednak zdecydowanie łatwiejsze, niż uzyskanie możliwości realizacji ślubu kościelnego w plenerze. Alternatywą dla uroczystości w plenerze w przypadku, w którym nie uda się otrzymać zgody, jest przeprowadzenie ceremonii w niewielkiej kapliczce oraz organizacja przyjęcia pod gołym niebem.