Ślub humanistyczny to ceremonia, w której centrum stoi człowiek – nie obrzędy narzucone przez religię, wyuczone formułki i nakazy, ale indywidualna wizja tego, jak powinna wyglądać uroczystość łącząca dwoje zakochanych. Na czym polega ślub humanistyczny? W jaki sposób go zorganizować? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Ślub humanistyczny – co to takiego?
Co to jest ślub humanistyczny i skąd wzięła się jego nazwa? Słowo „human”, czyli człowiek, najlepiej oddaje charakter ceremonii, która wyróżnia się tym, że jest nastawiona na potrzeby pary, a nie wymogi formalne czy religijne.
Humanistyczny ślub staje się coraz bardziej popularną formą zawarcia związku małżeńskiego. Od około 20 lat jest praktykowany na zachodzie Europy, a w Szkocji liczba tego rodzaju ślubów przekracza już liczbę uroczystości katolickich. Ceremonia humanistyczna, jako spersonalizowana i nastawiona na przeżycia, wspólne emocje i wspomnienia zakochanych, stanowi alternatywę dla standardowych uroczystości ślubnych. Tylko od Pary Młodej zależy, jak ślub będzie przebiegał, jaki będzie miał charakter (podniosły, humorystyczny, może z określonym motywem przewodnim?), a także to, gdzie zostanie zorganizowany – na plaży, nad jeziorem, jako ślub w pałacu czy w rustykalnej stodole.
Ślub humanistyczny a prawo – jak to wygląda w Polsce, a jak w innych krajach?
Humanistyczny ślub nie wywołuje skutków prawnych. To symboliczna ceremonia, której można nadać moc prawną np. poprzez zawarcie ślubu cywilnego. Ma zatem status podobny do tego, jaki miały śluby kościelne przed podpisaniem przez Polskę Konkordatu.
Jednak w niektórych krajach śluby humanistyczne są w pełni ważne i respektowane przez urzędy. Dzieje się tak np. w Stanach Zjednoczonych, Norwegii czy Szwecji.
Dla kogo ślub humanistyczny?
Jak wspomnieliśmy, ślub humanistyczny to alternatywa dla uroczystości religijnych. Często decydują się na niego osoby niewierzące, które nie chcą ulegać presji otoczenia i zawierać związku małżeńskiego w kościele, ale sam ślub cywilny ma dla nich za mało podniosły charakter – ceremonie w USC często trwają kilkanaście minut, są sformalizowane i „sztywne”.
Dodatkowo w czasie pandemii wiele par musiało przełożyć uroczystości i zdecydowało się zawrzeć tylko ślub cywilny. W takiej sytuacji indywidualna ceremonia jest doskonałym dopełnieniem ślubu urzędowego.
Humanistyczny ślub wybierają również osoby, które z różnych względów nie mogą oficjalnie pobrać się w Polsce, np. pary jednopłciowe, a także pary mieszane, pochodzące z różnych krajów czy wyznające różne religie.
Ślub humanistyczny – kto go udziela i jak przebiega?
Ślubu humanistycznego udziela mistrz ceremonii zwany celebrantem, który nie tylko prowadzi uroczystość, ale często również pomaga w wielu sprawach. Może to być osoba specjalizująca się w organizacji ślubów humanistycznych lub ktoś bliski – przyjaciel, rodzeństwo czy rodzic.
Dużą zaletą ślubu humanistycznego jest to, że może być zorganizowane w dowolnym miejscu, np. takim, które ma duże znaczenie dla pary. Także przebieg uroczystości jest dowolny, choć najlepiej opisać wszystko krok po kroku w scenariuszu będącym swoistym przewodnikiem dla celebranta. Podczas ślubu często są wygłaszane teksty literackie o miłości – wiersze czy krótkie formy prozatorskie. Jest też czas na przemówienia zgromadzonych osób – np. wspomnienia, życzenia, toasty. To wyjątkowo wzruszający moment, który sprawia, że nierzadko nawet osoby nieprzekonane do humanistycznych ślubów ukradkiem ocierają łzy płynące do oczu.
Wiele elementów ślubu humanistycznego jest zbieżnych z uroczystościami religijnymi i cywilnymi – para wymienia obrączki, wypowiada słowa przysięgi, panna młoda może mieć białą suknię czy rzucać welonem. Nie są to jednak elementy obowiązkowe – jak wspomnieliśmy, uroczystości humanistyczne charakteryzuje pełna dowolność.
Niech twoje wesele będzie niezapomniane
Przyjęcia w Pałacu Radziwiłłów organizowane są od setek lat. Teraz również Twoje wesele może zyskać pałacową oprawę.
Ślub humanistyczny – przysięga
Cechą charakterystyczną ślubów humanistycznych jest wygłaszanie przez partnerów indywidualnie skomponowanych przysiąg. Małżonkowie wyznają sobie uczucia, wspominają pierwsze spotkanie, opowiadają, jakie cechy najbardziej cenią w swojej drugiej połówce. Moment wypowiadania przysięgi to podniosła chwila, jeśli jednak z jakichś względów para nie chce przemawiać publicznie, może zdecydować się na powtarzanie słów za celebrantem.
Jak zorganizować ślub humanistyczny?
Najwygodniej skorzystać z pomocy organizacji, które zajmują się planowaniem takich uroczystości, oferują usługi celebrantów, a także pomagają w wyborze i dekorowaniu miejsca ślubu czy w tworzeniu scenariusza. Dzięki temu można mieć pewność, że ceremonia będzie elegancka, spersonalizowana i spełni oczekiwania nie tylko partnerów, ale również gości.