Menu weselne nie musi być nudne – odpowiednio skomponowane dania zaspokoją najbardziej wysublimowane gusta, będą atrakcyjne wizualnie i po prostu smaczne. Co powinno znaleźć się na stole? Przedstawiamy przykładowe menu weselne oraz zasady, którymi warto kierować się przy wybieraniu potraw.
O czym pamiętać, planując menu na wesele?
Menu na przyjęcie weselne powinno uwzględniać kilka rodzajów ciepłych dań, różnorodne przystawki, słodkie desery oraz napoje. Huczna zabawa do białego rana zobowiązuje gospodarzy do zapewnienia gościom dużego wyboru potraw. Idealnie, jeśli menu uwzględnia różne kulinarne preferencje, np. dania wegetariańskie lub bezglutenowe. Jakie dania na wesele najlepiej wybrać?
Menu weselne – propozycje przystawek
Lekkie, gustownie podane, idealne na ciepło i zimno – przystawki stanowią jeden z najważniejszych punktów menu na wesele. Nie traktujmy ich po macoszemu, tylko zadbajmy o każdy detal, żeby na stole prezentowały się idealnie.
Jakie przystawki warto podać na przyjęciu? Klasyczne deski mięs i serów cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane przez pary młode. Warto też uwzględnić faszerowane jajka, mini-tortille, bruschetty, paszteciki z ciasta francuskiego, carpaccio, pizzerinki, galaretkę drobiową czy sushi.
Dania główne na wesele
Tradycyjny kotlet schabowy to standardowy wybór wielu par młodych, którym zależy na specjałach kuchni polskiej. Miłośnicy klasyki mogą zestawić go z rosołem lub kremem z pomidorów. Dobrze jest jednak zapewnić gościom wybór, a ciekawą alternatywą dla tradycyjnych dań mogą być polędwiczki wieprzowe lub kaczka z żurawiną, podane z ziemniaczanym puree i bukietem warzyw. Gęsta i pożywna zupa gulaszowa o pikantnej nucie będzie doskonałą propozycją na przyjęcie weselne organizowane w sezonie jesienno-zimowym.
Jakie inne dania główne można zaproponować? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze potrawy:
- krem z białych warzyw,
- żurek,
- zupa grzybowa,
- kotlet de volaille,
- polędwica wołowa,
- pieczeń w sosie myśliwskim.
Nie zapomnijmy o dodatkach do dań głównych. Tradycyjne surówki, kapusta kiszona, gotowane lub pieczone ziemniaki, frytki, warzywa na parze i kluski śląskie to wybory, które przypadną do gustu większości osób zaproszonych na wesele.
Oczywiście warto pomyśleć o alternatywie dla gości będących na diecie bezmięsnej. Dania wegańskie na wesele to między innymi kotlety z soczewicy lub soi, zupy warzywne, lasagne ze szpinakiem i pierożki z ciecierzycą.
Dania gorące na wesele
Ciepłe posiłki serwowane w odpowiednich odstępach czasu, np. co 2-3 godziny, pozwolą gościom zregenerować się po szaleństwach na parkiecie i przygotować na zabawę do białego rana. Najczęściej wybierane ciepłe dania na wesele to krokiety podawane z barszczem, bigos, strogonow, zrazy z kluskami śląskimi, parowany łosoś, pierogi z mięsem i filet z sandacza. Potrawy powinny być treściwe, jednak lepiej unikać produktów o działaniu wzdymającym, które mogą wywołać dyskomfort.
Niech twoje wesele będzie niezapomniane
Przyjęcia w Pałacu Radziwiłłów organizowane są od setek lat. Teraz również Twoje wesele może zyskać pałacową oprawę.
Desery i owoce na wesele
Po daniu głównym kelnerzy serwują deser. Wybór słodkości jest naprawdę ogromny – menu może składać się z szarlotki na ciepło z lodami (jest to najpopularniejsze ciasto na wesele), galaretki z owocami, brownie z płynnym środkiem czy tradycyjnego sernika. Ciekawą propozycją jest również słodki stół na wesele – mogą znaleźć się na nim babeczki, makaroniki, tartaletki, pierniczki, pianki marshmallow, bezy, czekoladowe ciasteczka na patyku czy draże i cukierki. Candy bar powinien być bardzo różnorodny i uwzględniać słodkości preferowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych gości.
Napoje i alkohole
Na stołach nie może zabraknąć wody mineralnej, soków czy napojów gazowanych. Goście powinni też mieć możliwość przygotowania sobie gorących napojów – kawy i herbaty. Pary młode mogą również zaproponować czerwone lub białe wino czy domowe nalewki. Standardowym wyborem jest także wódka, ale coraz częściej na polskich weselach pojawia się whisky.