Organizacja ślubu międzynarodowego jest nieco bardziej problematyczna niż w innych przypadkach, jednak wcale nie tak trudna, jak z początku mogłoby się wydawać. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych kwestii oraz znaleźć osoby do pomocy, które będą koordynować przebieg ślubu i wesela wraz z Państwem Młodym. Jak zorganizować ślub międzynarodowy i o czym warto pamiętać?
Ślub dwujęzyczny – jak zorganizować?
Jak zorganizować ślub międzynarodowy od strony formalnej w urzędzie cywilnym? Przed wizytą w urzędzie stanu cywilnego w standardowej procedurze trzeba przygotować dowody tożsamości oraz odpisy aktów urodzenia czy dowód opłaty skarbowej za ślub. Jeśli bierzemy ślub międzynarodowy, trzeba zadbać o posiadanie dokumentu potwierdzającego, że w świetle prawa kraju, z którego pochodzi przyszły małżonek-cudzoziemiec, osoba może zawrzeć związek małżeński – w sytuacjach, w których uzyskanie takiego potwierdzenia nie jest możliwe, zgodę na ślub może wydać sąd na miejscu, w Polsce.
Jeśli z przedstawionych dokumentów pracownik urzędu nie będzie mógł ustalić stanu cywilnego lub tożsamości cudzoziemca, konieczne może być przedstawienie odpisu aktu urodzenia lub odpisu aktu poprzedniego małżeństwa z adnotacją o jego unieważnieniu. Wszystkie dokumenty sporządzone w językach obcych muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Jeśli nie wszyscy świadkowie posługują się językiem polskim, również podczas ceremonii będzie trzeba zadbać o obecność tłumacza.
Jak zorganizować w Polsce ślub dwujęzyczny?
W zakresie ślubu kościelnego, jeśli przyszli małżonkowie wyznają tę samą wiarę, sprawa jest bardzo prosta i wygląda tak samo jak w przypadku standardowej procedury. Jeśli jednak jedna z osób jest niewierząca lub praktykuje inną wiarę, na taki ślub musimy uzyskać dodatkowe pozwolenie. W tym celu należy udać się do parafii i omówić problem z proboszczem oraz złożyć właściwy wniosek. Jeśli osoba innej wiary niż rzymsko-katolicka wyda oświadczenie, że nie będzie przeszkadzać małżonkowi w wypełnianiu obowiązków wynikających z religii oraz umożliwi wychowanie dzieci w duchu katolickim, nie powinno być z tym większych problemów.
Miejsce ślubu oraz wesela dwujęzycznego
Jeśli Młoda Para (oraz zaproszeni goście) są różnych wyznań, warto rozważyć ślub w miejscu neutralnym. Czasami możliwe jest zorganizowanie ślubu konkordatowego w plenerze, niestety rodzi to potrzebę realizacji kolejnych wymogów formalnych. Jeśli decydujemy się wyłącznie na ślub cywilny, dobór miejsca nie jest już tak problematyczny. Wówczas można zdecydować się na ślub zarówno w urzędzie stanu cywilnego, jak i w innym obiekcie lub na świeżym powietrzu.
Miejsce, w którym organizujemy ślub lub wesele oprócz tego, że neutralne, powinno być atrakcyjne– zarówno dla nowożeńców, jak i gości. Polecamy Pałac Radziwiłłów – zabytkowy obiekt o wyjątkowej urodzie, położony w dogodnym miejscu (zapewniającym łatwy dojazd również dla gości przybywających na ceremonię z zagranicy, a to dzięki bliskiej odległości od międzynarodowego lotniska w Balicach koło Krakowa). Istnieje możliwość organizacji ślubu w pałacu lub w plenerze, w otaczającym pałac parku.
Dobór menu podczas wesela międzynarodowego
Dobrym pomysłem w przypadku ślubów międzynarodowych będzie wybór menu, które nawiązuje do kultury obojga nowożeńców. Przyjęcie weselne powinno być przystępne dla rodzin i przyjaciół obu stron. Warto zatem obok tradycyjnej kuchni polskiej zadbać również o obecność potraw czy przekąsek serwowanych na ślubach i uroczystościach weselnych z zagranicy. Z pewnością wszyscy goście docenią takie połączenie. Dania różnych kultur można podawać na zmianę tak, by żaden z gości nie wyszedł z wesela głodny. Alternatywą dla takiego postępowania może być serwowanie posiłków równolegle, ale w taki sposób, by każdy z gości nakładał je sobie samodzielnie.
Niech twoje wesele będzie niezapomniane
Przyjęcia w Pałacu Radziwiłłów organizowane są od setek lat. Teraz również Twoje wesele może zyskać pałacową oprawę.
Tłumaczenie ceremonii oraz dwujęzyczna papeteria ślubna
Podstawą w przypadku ślubów międzynarodowych jest tłumaczenie ceremonii, ale nie tylko – dwujęzyczne powinny być także zaproszenia, winietki umieszczone na stołach czy podziękowania dla gości za uczestnictwo. Także przemówienia oraz toasty wygłaszamy dwukrotnie, w dwóch językach. Jeśli decydujemy się na umieszczenie menu na stołach, również warto je przetłumaczyć. Miłym posunięciem będzie umieszczenie pod każdą z potraw jej głównych składników, co ułatwi gościom poszukiwanie nowych smaków w zgodzie ze swoimi potrzebami religijnymi czy specjalnymi wymaganiami żywieniowymi.
Dobór muzyki oraz atrakcji
W zakresie doboru muzyki oraz atrakcji w czasie organizacji ślubu międzynarodowego wykazać muszą się obie strony – szczególnie Państwo Młodzi oraz świadkowie. Bezpieczną możliwością będzie włączenie muzyki za pomocą systemu nagłaśniającego. Już na długo przed weselem trzeba zadbać o obecność utworów w obu językach na przygotowanej liście. Dzięki temu rodziny małżonków będą mogły bawić się na weselu, a także lepiej poznać inną kulturę. Można także poprosić najbliższych przyjaciół i rodzinę o zaproponowanie przynajmniej kilku utworów na wesele.
Atrakcje podczas wesela powinny być dobrane w taki sposób, by każdy mógł w nich uczestniczyć. Akcentem, który z pewnością wywoła ciepłe emocje, będzie zapewnienie podczas wesela pomocy tłumacza dla gości. Doskonałym pomysłem będzie także druk planu wesela czy krótkiego przewodnika po najważniejszych tradycjach weselnych obu kultur. Dzięki temu nikt z gości nie będzie czuł się zdezorientowany czy nie na miejscu, a obie rodziny będą zachwycone! Sprawne łączenie kultur to najistotniejsza rzecz, żeby zorganizować udany ślub oraz wesele międzynarodowe.