Ślub cywilny jest dla wielu jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. W końcu to dzięki niemu można rozpocząć oficjalnie wspólne życie wraz z partnerem lub partnerką. Jest także o wiele tańszy w organizacji niż ślub kościelny, a wcale nie wyklucza hucznego celebrowania tej wyjątkowej okazji. Dowiedz się, jak krok po kroku zorganizować ślub cywilny i wesele.
Lista rzeczy, o których należy pamiętać – jak zorganizować ślub cywilny?
Ponieważ podczas organizacji ślubu istnieje bardzo wiele rzeczy, o które należy zadbać, skonstruowaliśmy listę wraz z terminami, których należy dotrzymać, aby wszystko przebiegło tak, jak powinno.
Złożenie wniosku do urzędu stanu cywilnego
Wniosek do urzędu należy złożyć przynajmniej miesiąc i jeden dzień przed ślubem, jednak jeśli chcielibyśmy wziąć ślub w określonej wcześniej, ważnej dla nas dacie, warto zrobić to nawet pół roku przed ceremonią.
Jeśli w danym urzędzie konkretna data jest już zajęta, można poszukiwać terminów w innych urzędach, ponieważ rejonizacja nie obowiązuje już od dłuższego czasu. Udanie się do urzędu właściwego z uwagi na teren jest istotne tylko podczas wydarzeń w plenerze.
Złożenie dokumentów wymaganych do wzięcia ślubu
Czyli zapewnienie o braku przeszkód do ślubu i przedstawienie skróconych aktów urodzenia. Przygotować należy także dowody osobiste. W przypadku obcokrajowców, kobiet przed 18 rokiem życia czy wdów i wdowców wymagane jest wypełnienie dodatkowych formalności lub uiszczenie opłaty konsularnej
Dokumenty składamy wraz z wnioskiem. Na tym etapie dokonujemy także opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa, która wynosi kilkadziesiąt złotych oraz otrzymujemy dowód zapłaty.
Strój do ślubu cywilnego oraz zakup obrączek
Strój do ślubu cywilnego nie musi być aż tak wystawny, jak ma to miejsce w przypadku ślubów kościelnych, jednak jeśli chcemy postawić na klasyczną suknię ślubną, to nic nie stoi na przeszkodzie – w końcu to nasz dzień. Jedynym wymogiem, stawianym przez urząd cywilny, jest zachowanie odpowiedniej powagi stroju. Znaczy to tyle, że strój na ślub cywilny nie powinien odsłaniać zbyt wiele czy też być w jaskrawych kolorach. Jeśli nie chcemy białej sukni, wystarczy zdecydować się na skromną, elegancką kreację w jasnych kolorach. Podstawą będzie oczywiście również zakup symbolu małżeństwa, czyli obrączek oraz podstawki lub pudełeczka na nie.
Niech twoje wesele będzie niezapomniane
Przyjęcia w Pałacu Radziwiłłów organizowane są od setek lat. Teraz również Twoje wesele może zyskać pałacową oprawę.
Organizacja wesela po ślubie cywilnym – o czym trzeba pamiętać?
Organizacja ślubu cywilnego to jedno – również wesele wiąże się z koniecznością zadbania o kilka spraw. O czym musisz pamiętać, organizując wesele po ślubie cywilnym?
Rezerwacja sali, wpłacenie zaliczki oraz wybór menu
Podstawą podczas organizacji wesela jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które będzie odpowiadało charakterowi wydarzenia. W zależności od wybranej sali lub ogrodu (w przypadku przyjęć plenerowych) terminy rezerwacji wahają się od pół roku do nawet od dwóch lat. Kiedy znajdziemy miejsce, które spełnia nasze oczekiwania, warto dowiedzieć się, czy catering należy organizować samodzielnie, czy też zajmuje się tym wynajmowana sala weselna.
Po dopełnieniu wszystkich ustaleń wpłacamy zaliczkę, która gwarantuje rezerwację terminu oraz przystępujemy do wyboru menu na wesele. W tym przypadku termin konstruowania menu uzgadniamy z cateringiem. Warto uwzględnić kilka ciepłych dań, zimny bufet, ciepłe napoje, soki, wodę oraz alkohol. Wziąć pod uwagę można również osoby o specjalnych potrzebach żywieniowych, a także dzieci.
Wybór świadków, zaproszenie gości oraz zaplanowanie wesela
Wybór świadków i poproszenie ich o pełnienie tej istotnej funkcji są istotne również w przypadku ślubów cywilnych. To właśnie ich oraz rodziców informujemy o ślubie i weselu jako pierwszych. Najlepiej już wtedy, kiedy podejmiemy decyzję o małżeństwie. W późniejszym czasie konstruujemy listę gości, określamy budżet wesela oraz zastanawiamy się nad tym, jak usadzić gości przy stolikach.
Kiedy dysponujemy wstępnym zarysem w zakresie wspomnianych kwestii, należy wydrukować zaproszenia nawiązujące do charakteru ślubu i osobiście wręczyć je gościom. Na zaproszeniach powinna widnieć data, do której prosimy o potwierdzenie przybycia. Ułatwi to organizację przyjęcia, w tym stworzenie planu usadzenia gości przy stolikach.
Muzyka, fotograf i kamerzysta, dodatkowe atrakcje
Podstawą każdej uroczystości – zaraz obok jedzenia – jest muzyka, nie bez znaczenia są też dodatkowe atrakcje. To właśnie one zapewniają dobrą zabawę i budują nastrój imprezy. W zakresie muzyki zdecydować się można na zespół, DJ-a lub własną oprawę muzyczną. Zespoły należy rezerwować możliwie jak najwcześniej, gdyż często kolejki są ogromne. W przypadku DJ-a przeważnie wystarczające jest pół roku.
Pamiątki z wydarzenia zapewni nam fotograf oraz kamerzysta – terminy do nich bywają wyjątkowo długie, zatem należy kontaktować się z nimi jak najwcześniej. Przed wyborem konkretnej osoby należy przeglądnąć jej portfolio i zapytać o stawkę czy czas pracy podczas wesela. Zwyczajowo fotograf pozostaje do północy, jednak zawsze można umówić się inaczej. Nie mniej istotna będzie także dekoracja sali oraz wybór odpowiednich podarunków dla gości w ramach podziękowań za uczestnictwo.
Nocleg oraz transport
W zakresie noclegu oraz transportu należy zapytać gości, jakie są ich preferencje dotyczące tych kwestii. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy w obiekcie, w którym organizujemy wydarzenie, istnieje możliwość noclegu, natomiast w drugiej poszukujemy pobliskich hoteli. Konieczne będzie także wynajęcie firmy transportowej, która dowiezie gości na wesele oraz do domów lub do miejsca noclegu. Zastanowić trzeba się także nad tym, czym sami pojedziemy do ślubu.
Ślub cywilny – jak zorganizować go poza urzędem?
Niewiele osób wie, że istnieje możliwość organizacji ślubu cywilnego również poza urzędem np. w miejscu organizacji wesela. Wówczas możemy mieć ślub w pałacu udzielany przez urzędnika. Urząd stanu cywilnego zapewnia dodatkową oprawę, a koszt usługi to tysiąc złotych. W takim przypadku wniosek oraz niezbędne dokumenty należy złożyć w urzędzie odpowiadającym podziałowi administracyjnemu.
Jak widać ceremonia ślubu cywilnego oraz wesele po niej wcale nie muszą być skromne! Mogą odpowiadać praktycznie dowolnym potrzebom, a jedyną kwestią warunkującą tę sprawę jest ich odpowiednia organizacja.