Organizacja przyjęcia po ślubie cywilnym jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu Pary Młodej. To okazja do świętowania złożenia sobie uroczystej przysięgi i moment, w którym tworzą się piękne wspomnienia. Żeby wszystko przebiegło sprawnie, warto wiedzieć się, jak zorganizować przyjęcie po ślubie cywilnym.
Organizacja przyjęcia po ślubie cywilnym
Ponieważ w przypadku ślubu cywilnego cała ceremonia trwa około 20-30 minut, a w jej trakcie obecna jest wyłącznie Para Młoda oraz świadkowie, przyjęcie po ślubie cywilnym nabiera nieco wyższej rangi niż w przypadku ślubów kościelnych. Nawet jeśli czasami istnieje możliwość obserwacji składania przysięgi przez większą liczbę osób, ślub cywilny pozostaje bardzo kameralnym wydarzeniem. Przyjęcie ślubne powinno być odpowiednio zorganizowane, ponieważ to właśnie ono najbardziej zapadnie wszystkim w pamięć. Trzeba wcześniej pomyśleć o takich kwestiach jak zaproszenia, wybór miejsca czy plan przyjęcia.
Jak wybrać miejsce na przyjęcie ślubne?
Obecnie sale weselne, hotele oraz restauracje coraz bardziej tracą popularność na rzecz zabytkowych miejsc, które gwarantują wyjątkowy klimat podczas spotkania z rodziną i przyjaciółmi, umożliwiają świętowanie w otoczeniu murów, w których kiedyś balowały ważne osobistości i zachwycanie się nietypową jak na obecne czasy architekturą.
Doskonałym miejscem na przyjęcie ślubne może być także ogród. Przyjęcie w ogrodzie to szansa na otoczenie się naturą i delikatne obniżenie rangi wydarzenia, dzięki czemu goście (a także Nowożeńcy) poczują się swobodniej. Ogród z rozstawionymi namiotami to idealna możliwość przede wszystkim na lato, ale warto wziąć ją pod uwagę również późną wiosną i wczesną jesienią.
Rezerwacja sali oraz przygotowanie menu
W większości przypadków – w szczególności w dużych miastach takich jak Kraków oraz w ich pobliżu – wybrane miejsce na przyjęcie ślubne trzeba rezerwować z rocznym lub nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Zależy to jednak od popularności obiektu i jego umiejscowienia oraz konkretnego sezonu ślubnego.
Podstawą zaraz po wyborze miejsca na przyjęcie ślubne będzie ustalenie menu – liczby posiłków, rodzaju serwowanych dań oraz opcji specjalnych dla osób mających specjalne wymagania żywieniowe oraz dla dzieci. Alternatywą może być przygotowanie menu w formie bufetowej zamiast podawanej. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy, gdy Para Młoda decyduje się na organizację przyjęcia ślubnego w plenerze.
Przy okazji domykania kwestii związanych z menu trzeba pomyśleć również o torcie. Wskazana jest jego wcześniejsza degustacja. Najpopularniejszymi smakami tortów jest wanilia, czekolada, śmietanka i kompozycje owocowe.
Lista gości i przygotowanie zaproszeń
Lista gości to podstawa każdego przyjęcia. Trzeba określić, na ile osób przygotowywana będzie uroczystość oraz poprosić gości o potwierdzenie swojej obecności w wybranym czasie. Będzie to warunkowało sprawne parkowanie oraz odpowiednią liczbę miejsc przy stolikach lub w namiotach, jeśli decydujemy się na przyjęcie ślubne w ogrodzie.
Priorytetem podczas przygotowań są także zaproszenia. Muszą zawierać informacje o czasie i miejscu przyjęcia (warto wskazać dokładny adres), dane kontaktowe, które umożliwią potwierdzenie przybycia oraz wzmiankę o tym, kto jest zaproszony. Pomocne będą również wszystkie inne dane, które ułatwią gościom przygotowanie się do przyjęcia np. o parkingu, stroju, noclegu czy możliwościach w zakresie dojazdu.
Plan przyjęcia ślubnego oraz dobór muzyki
Istotne jest dokładne zaplanowanie wszystkich wydarzeń, które będą miały miejsce podczas przyjęcia – od godziny przybycia, przez składanie życzeń Parze Młodej, aż po godziny posiłków czy konkretnych rozrywek. Plan przyjęcia można przedstawić gościom wcześniej lub umieścić w widocznym miejscu. Wprowadzi to nieco więcej uporządkowania i sprawi, że nikt nie będzie czuł się zdezorientowany. Na etapie planowania trzeba pomyśleć również o muzyce, która będzie grana lub odtwarzana w czasie przyjęcia.
Niech twoje wesele będzie niezapomniane
Przyjęcia w Pałacu Radziwiłłów organizowane są od setek lat. Teraz również Twoje wesele może zyskać pałacową oprawę.
Rozrywki dla gości oraz kąciki dziecięce i dla palaczy
Rozrywki w czasie przyjęć ślubnych są coraz bardziej popularne. Wskazane są tańce, inspirujące pokazy lub degustacje. Kącik dla dzieci z organizowaną przez profesjonalnego animatora zabawą będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli co najmniej kilka par zadeklarowało przybycie ze swoimi pociechami. Wówczas zjeżdżalnia, basen z kulkami lub stolik do prac plastycznych mogą okazać się bardzo trafione. Dzieci z pewnością docenią także ciekawe warsztaty np. związane z formowaniem baloników w rozmaite kształty czy tworzeniem origami. Kącik dla dzieci nie powinien znajdować się w środku sali. Najlepiej będzie znaleźć takie miejsce, w którym krzyki i śmiechy nie będą zwracać niczyjej uwagi.
Istotne jest także wygospodarowanie miejsca dla palaczy tytoniu. Dobrze, jeśli będzie ono odpowiednio oznaczone i nieco oddalone od głównego wejścia, tak aby nie przeszkadzali oni gościom niepalącym. Oczywiście muszą znaleźć się tam popielniczki, dobrze też, aby wygospodarowano również przestrzeń do siedzenia.
Wystrój podczas przyjęcia oraz winietki
Charakter przyjęć po ślubie cywilnym oprócz idealnego miejsca tworzą również dekoracje. Wcale nie muszą być umieszczone w każdym dostępnym miejscu. Minimaliści mogą ograniczyć się do świeżych kwiatów na stołach, podziękowań dla gości, nakryć stołów oraz ozdób krzeseł. Podstawą są także winietki, czyli wizytówki, które zawierają imiona i nazwiska wszystkich gości przypisane do konkretnych miejsc na sali. W przypadku braku znajomości personaliów osoby towarzyszącej któregoś z gości należy odpowiednio wcześniej je poznać. Trzeba pamiętać również o zapasie winietek, by w razie potrzeby móc szybko wypisać nową.
Podarki dla gości oraz niewykorzystane jedzenie
Miłym akcentem podczas uroczystości będzie przygotowanie niewielkich podarunków dla gości. Świetnie w takim zastosowaniu sprawdzą się małe zestawy czekoladek lub makaroników, słoiczki miodu, buteleczki z nalewką, a nawet ręcznie robione mydełka – wszystko zależy od kreatywności i preferencji Pary Młodej.
Niewykorzystane podczas wesela ciasta oraz alkohole można zapakować chętnym gościom do papierowych pojemników w czasie pożegnań. Alternatywą dla takiego rozwiązania są również miejsca, które zbierają żywność dla potrzebujących. Warto wcześniej zadzwonić do konkretnej instytucji i poinformować o możliwości dowiezienia jedzenia po weselu.